AktualnościMateriały video

Coaching sportowy w praktyce – wywiad z Robertem Złotkowskim

Robert Złotkowski jest legendą polskiego kickboxingu. To jeden z najbardziej utytułowanych w tej dyscyplinie zawodników: zdobywca tytułów mistrza świata i Europy oraz Pucharu Świata. Od lat również charyzmatyczny trener, który do sukcesów doprowadził wielu polskich zawodników. W wywiadzie dla naszego portalu mówi o stosowanych przez siebie skutecznych technikach, dzięki którym jego podopieczni także mogą osiągać sukcesy.

Kariera Roberta Złotkowskiego to pasmo sukcesów. W 1996 r. zdobył tytuł Mistrza Europy, a rok później Mistrza Świata i Puchar Świata w kickboxingu. W latach 1994-1998 był członkiem Polskiej Kadry Narodowej w kickboxingu. Za osiągnięcia w tej dyscyplinie oraz jej promowanie Polski Związek Kickboxingu uhonorował go w 2023 r. pasem mistrzowskim 1st BLACK BELT. Obecnie Robert Złotkowski odnosi sukcesy jako trener kickboxingu i boksu. Jego podopiecznymi są m.in.: Jan Błachowicz, Łukasz „Juras” Jurkowski, Przemysław Saleta, Damian Jonak i Przemysław Runowski. Z bogatego doświadczenia i wiedzy Roberta Złotkowskiego chętnie korzystają media. Jako ekspert i komentator wydarzeń sportowych występuje m.in. w programach telewizyjnych i radiowych. Często udziela też wywiadów serwisom branżowym, poświęconym sportom walki. Współpracuje również jako ekspert przy produkcjach filmowych – układa sceny walk i trenuje do nich aktorów.

Urodzony zwycięzca

Zwycięzca nie zawsze musi wygrać i zostać mistrzem. Zwycięzca to osoba, która się nie poddaje, dąży do tego, żeby zrealizować swoje cele, konsekwentnie i wytrwale. Tak właśnie Robert Złotkowski podchodzi do stawianych sobie celów, zarówno sportowych, jak i tych w życiu prywatnym. „Zawsze mówiłem sobie, że nie poddam się, że będę dążył do tego, aby być jeszcze lepszym i wygrać pojedynek. Będę dążył do tego małymi kroczkami. Każdy osiągnięty przeze mnie cel to moje mniejsze lub większe zwycięstwo. A porażki? Zawsze motywowały mnie do działania. Nigdy nie doprowadziły do tego, żebym zboczył z obranego kierunku. Patrzyłem na nie jak na małą kłodę rzuconą pod nogi, którą musiałem pokonać”, mówi Robert Złotkowski.

Porażka może być cenną lekcją pod warunkiem, że spojrzy się na nią z boku, przeanalizuje ją, wyciągnie wnioski i w oparciu o nie stworzy nową strategię albo ulepszy dotychczasową. Takie podejście przydaje się także w pracy trenera. Robert Złotkowski przyznaje, że jako trener jest wymagający, ale jego zawodnicy wiedzą, że to dla ich dobra. „Dzielę się z nimi swoim doświadczeniem, ale jednocześnie ich słucham. Każdy z moich zawodników jest inny i do każdego muszę trafić w inny sposób. Każde wyzwanie wymaga innego podejścia”, tłumaczy. I przyznaje, że w codziennej pracy z zawodnikami często wykorzystuje również narzędzia z obszaru coachingu.

Coaching sportowy w praktyce

W ramach cyklu „Coaching sportowy w praktyce” rozmawiamy z byłymi zawodnikami, którzy odnieśli w sporcie sukcesy, a obecnie są trenerami, trenerami mentalnymi albo coachami. Wiele elementów ze świata sportu można wykorzystać w coachingu i odwrotnie – trenerzy chętnie wykorzystują techniki i narzędzia coachingowe, przygotowując zawodników do zawodów.

W ramach cyklu można obejrzeć wywiady z:
Aniką Godel-Chełmecką, która na swoim koncie ma wiele medali, pucharów świata, mistrzostw Polski oraz wicemistrzostwo Europy w taekwondo olimpijskim zdobyte w 2017 roku. Teraz pełni funkcję trenera asystenta polskiej kadry narodowej w tej dyscyplinie.
Rafałem Pajnowskim, który jest psychologiem sportu, mentorem. Jest także trenerem UEFA i trenerem mentalnym w klubie Wisła Płock oraz reprezentacji Polski U16 w piłce nożnej. Piłkę nożną trenuje od 6. roku życia. Był też sędzią piłkarskim. W tej roli przeprowadził tysiąc spotkań i doszedł do pierwszej ligi jako sędzia techniczny.
Katarzyną Sędzik, która ze sportem jest związana od dzieckam. Uprawiała m.in. koszykówkę, lekkoatletykę, a obecnie trenuje nordic walking. Jest akredytowanym coachem EMCC, trenerem biznesu oraz trenerem mentalnym sportowców, założycielką grupy „Coaching sportowy w praktyce”.
17 stycznia Oriana Małachowska-Waligóra, która jest trenerem personalnym, byłą zawodniczką Judo i coachem.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button