AktualnościMateriały video

Coaching sportowy w praktyce – wywiad z Rafałem Pajnowskim

Coaching sportowy w praktyce

Rafał Pajnowski jest psychologiem sportu, mentorem, trenerem UEFA i trenerem mentalnym w klubie Wisła Płock oraz reprezentacji Polski U16 w piłce nożnej. W wywiadzie dla naszego portalu mówi o tym jakie narzędzia coachingowe wykorzystuje w pracy z zawodnikami.

Jako trener mentalny Rafał Pajnowski pracuje z dziećmi i młodzieżą. Od sierpnia 2023 r. piastuje tę funkcję również w klubie Wisła Płock. Był też sędzią piłkarskim. W tej roli przeprowadził tysiąc spotkań i doszedł do pierwszej ligi jako sędzia techniczny. Piłkę nożną trenuje od 6. roku życia. Można powiedzieć, że tę dyscyplinę sportu zna od podszewki.

Zdaniem Rafała Pajnowskiego wiele elementów treningu mentalnego i narzędzi coachingowych ma wspólny mianownik. Chodzi przede wszystkim o podejście do zawodnika (klienta). Ważna jest świadomość, że on ma w sobie wszystkie zasoby potrzebne do tego, żeby osiągnąć swoje cele. „Oczywiście trochę inaczej pracuję z dziećmi, a inaczej z młodzieżą czy dorosłymi” – mówi gość naszego portalu. – „Podczas treningu z kilkulatkami skupiamy się przede wszystkim na dobrej zabawie. Ale elementy zabawy wprowadzam także do pracy ze starszymi zawodnikami. Robienie samych poważnych rzeczy ogranicza nasz potencjał. Zabawa pomaga go uwolnić, przełamać schematy, uruchamia kreatywność. Radość, śmiech, zadowolenie czy przyjemność to kotwice, które pragniemy odczuwać jak najczęściej. Te emocje powodują, że chce się być na kolejnym treningu”.

Zabawa buduje relacje

Na jednym z treningów Rafał Pajnowski zaproponował zawodnikom zabawę w papier, kamień, nożyce. „Każdy musiał błyskawicznie podjąć decyzję, zareagować na bodziec. Właśnie o to chodzi. O decyzyjność. Jednocześnie taka zabawa buduje ducha w drużynie. Relacje. Przełamuje też pewien dystans i buduje wzajemne zaufanie, co jest szalenie istotne w sportach drużynowych”, podkreśla nasz gość. Ważne jest też, żeby ustalając swój cel, rozłożyć go na etapy. Nie mogą one być zbyt łatwe do zrealizowania, bo to demotywuje, ale też zbyt wymagające, bo to z kolei rodzi presję. Presja także jest demotywująca. Kluczowe jest zatem znalezienie złotego środka.
Kolejnym istotnym elementem jest budowanie adekwatnego poczucia własnej wartości. To właśnie nasza samoocena wpływa na jakość naszego wewnętrznego dialogu. Czy jest on konstruktywny i wspierający? Czy przeciwnie – brzmi on jak seria samooskarżeń, które w rezultacie działają osłabiająco? Na pytanie, jak można wyregulować swoją samoocenę, Rafał Pajnowski odpowiada, że prostym i skutecznym sposobem jest „Praktyka jednego wniosku dziennie”. Chodzi o wyciągnięcie każdego dnia jednej konkluzji, spostrzeżenia na swój temat: konstruktywnego, budującego, odkrywczego. „Jeśli codziennie poprawię w sobie coś o 1 %, to w relatywnie krótkim czasie stanę się lepszą wersją siebie”, tłumaczy Rafał Pajnowski.

Coaching sportowy w praktyce

W ramach cyklu „Coaching sportowy w praktyce”, Anika Godel-Chełmecka, wicemistrzyni Europy w taekwondo olimpijskim zdobyte w 2017 roku, opowiada o swojej drodze od zawodniczki do bycia coachem. O tym, jak stosować techniki sportowe i coachingowe można dowiedzieć się z relacji ze spotkania naszej grupy „Coaching sportowy w praktyce”. Natomiast o budowaniu tożsamości w sporcie i biznesie możne przeczytać tutaj.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button