AktualnościMateriały video

Coaching sportowy w praktyce – wywiad z Aniką Godel-Chełmecką

Coaching sportowy w praktyce

O drodze od zawodniczki do bycia coachem opowiada Anika Godel-Chełmecka. Na swoim koncie ma wiele medali, pucharów świata, mistrzostw Polski oraz wicemistrzostwo Europy w taekwondo olimpijskim zdobyte w 2017 roku. Teraz pełni funkcję trenera asystenta polskiej kadry narodowej w tej dyscyplinie. W wywiadzie mówi, czym jest coaching sportowy w praktyce.

Anika Godel-Chełmecka, zarówno w pracy trenera jak i coacha, często korzysta z doświadczeń, które zdobyła jako zawodniczka. „Dzięki tej wiedzy lepiej rozumiem moich klientów. I to jak różne mogą być ich potrzeby oraz jak ważne jest dla nich to, z czym się w sporcie mierzą”, mówi nasza medalistka. Jednocześnie dodaje, że nie tylko sportowcy doceniają taką perspektywę. Także osoby spoza świata sportu chcą poznać techniki, które są wykorzystywane w pracy z zawodnikami. „To uniwersalne narzędzia, które mogą być stosowane w różnych obszarach życia”, podkreśla.  

Każdy ma swoją ścieżkę na szczyt

Taekwondo olimpijskie to sport walki, który wywodzi się z Korei. I choć Anika stoczyła setki walk, za każdym razem przed wyjściem na matę czuła tremę. „Stres jest nieunikniony i trzeba znaleźć sposób, by go zaakceptować, a nawet pozwolić mu być użytecznym na tyle, na ile to tylko możliwe. Zauważyłam, że sport może być analogią życia. Tu też podejmujemy wyzwania, musimy odważyć się stanąć najpierw po swojej stronie po to, by później móc wyjść do walki o marzenia, w obronie tego, co dla nas ważne”, mówi Anika Godel-Chełmecka. „W sporcie cel jest jasny, a osiągane wyniki – wymierne. W życiu nie jest to już tak jednoznaczne. Czasami trzeba dłużej szukać i osobiście wyznaczyć kierunek. Jednak, kiedy cel jest dobrze określony, to ten najważniejszy, pierwszy krok do jego realizacji już zrobiliśmy”.

Coaching sportowy w praktyce

W czasie, kiedy Anika Godel-Chełmecka startowała jako zawodniczka, współpracowała z psychologami sportu. Wsparcie, jakie od nich dostała, pomagało jej pokonywać stres przed zawodami, przezwyciężać własne bariery i ograniczenia. „Gdy później poszłam na pierwszy kurs coachingu, zauważyłam, że wiele technik, jakimi ze mną kiedyś pracowano, było zaczerpniętych właśnie stąd. Odkrycia i wnioski, do jakich mnie kiedyś te narzędzia doprowadziły, były bardzo użyteczne. Mam tu na myśli między innymi pracę z przekonaniami, umiejętność planowania, techniki poszerzające perspektywę. Korzystam z nich również obecnie, także w sferze życia prywatnego”, mówi taekwondzistka.

W pracy coacha istotna jest również umiejętność zarządzania emocjami, o czym szerzej pisaliśmy tutaj. A także wspieranie klientów np. w budowaniu swojej tożsamości. W sporcie tan aspekt jest szalenie istotny.

Anika Godel-Chełmecka – BIO

Anika Godel-Chełmecka Jest certyfikowanym i akredytowanym coachem EMCC, menadżerem ds. marketingu i PR, Trenerką Asystentką Kadry Narodowej Polski w Taekwondo Olimpijskim, która ma na swoim koncie wiele sportowych sukcesów z okresu bycia zawodniczką – wielokrotnie zdobyła złoto mistrzostw Polski, liczne medale zawodów międzynarodowych, a w 2017 roku została Wicemistrzynią Europy.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Close
Back to top button