AktualnościWiedza

Strategia Vonneguta, czyli planowanie „od końca”

Strategia Vonneguta

Kurt Vonnegut, autor poczytnych powieści, książki pisał od końca. Najpierw wymyślał zakończenia historii, a potem rozwijał fabułę. Jego niekonwencjonalne podejście zostało wykorzystane jako narzędzie do planowania i osiągania celów.

Strategia Vonneguta jest bardzo przydatna w planowaniu ścieżki, która ma doprowadzić do osiągnięcia celów zarówno tych większych, jak i mniejszych. Przedstawiam ją w kilku praktycznych krokach:

KROK 1.

Zapisz swój cel. Możesz wykorzystać do tego model SMART albo GROW. Określ datę, kiedy planujesz go osiągnąć. Teraz wyobraź sobie, że już osiągnąłeś ten cel. Jak się czujesz? Co masz? Co się dzieje?Wyobrażając sobie ten moment, skup się na detalach. Im więcej szczegółów, pozytywnych emocji, tym lepiej. Zapamiętaj te uczucie, doznania, swój stan. Zapisz szczegóły.

KROK 2.

Następnie cofnij o dzień, poprzedzający datę, którą określiłeś, jako dzień osiągnięcia celu. Co musiało się wydarzyć właśnie dzień wcześniej, żeby zrealizować wszystko w pełni? Co zrobiłeś? Zapisz szczegóły.
Po każdym kolejnym kroku, zapisuj wszystko najdokładniej, jak możesz. Uwzględniaj także potencjalne przeszkody, które mogą się pojawić na twojej drodze. Co wtedy zrobisz? Do kogo się zwrócisz po pomoc? Z jakiego „koła ratunkowego” skorzystasz. Opracuj wszelkie możliwe warianty działań.

KROK 3.

Wybierz kilka kluczowych momentów od dnia osiągnięcia celu do chwili obecnej, kiedy pracujesz nad nim, wykorzystując strategię Vonneguta. Jakie działania podejmujesz np. tydzień przed osiągnięciem celu, miesiąc, dwa, trzy itd. Jake kroki wykonasz już jutro, żeby zrealizować cel? Możesz także przy każdym kroku przeanalizować swoje potencjalne działania z pozycji „Marzyciela”, „Realisty” i „Krytyka”, czyli wykorzystując Metodę Disneya.

KROK 4.

W miarę upływu czasu i po wykonaniu pierwszych działań, wracaj do notatek i aktualizuj je. W drodze do celu zbierasz przecież informacje, pojawiają się nowe dane. Możesz także patrzeć na też na cel czy poszczególne podcele z innej perspektywy.

Podsumowanie

Kiedy elastycznie dostosowujesz swoje postrzeganie celu, zwiększasz swoją pewność siebie, a to pomaga osiągać lepsze wyniki w niestabilnym świecie VUCA i BANI. Planowanie celu i osiąganie go, wykorzystując tę strategię, jest bardzo efektywne. Ważna jest stała aktualizacja poszczególnych etapów.

Powiązane artykuły

Back to top button