AktualnościMateriały video

Coaching sportowy w praktyce – wywiad z Orianą Małachowską-Waligórą

Oriana Małachowska-Waligóra jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski w JUDO i srebrną medalistką Mistrzostwa Europy. Jest też coachem i trenerką personalną. W wywiadzie z cyklu „Coaching sportowy w praktycemówi o narzędziach coachingowych, które z wykorzystuje na sali fitness.

Historia Oriany Małachowskiej-Waligóry pokazuje, że ścieżka od bycia zawodniczką do trenerki personalnej oraz fitness i coacha może być fascynująca. Oriana zaczęła trenować judo w wieku 9 lat. Bardzo wiele osiągnęła, a kiedy zakończyła karierę sportową, jak mówi, poczuła wielką pustkę. Z salą treningową nie chciała się rozstawać. Została trenerką personalną, trenerką fitness i coachem. O swojej drodze opowiada w wywiadzie z cyklu „Coaching sportowy w praktyce”.

Narzędzia coachingowe w sporcie

W pracy trenerki fitness i trenerki personalnej Oriana często korzysta z narzędzia SMART. Pozwala ono już na samym początku ustalić cel, który jest:

  • Simple, czyli prosty
  • Measurable, czyli mierzalny
  • Achievable, czyli osiągalny
  • Relevant, czyli istotny
  • Timely defined, czyli określony w czasie

Określenie celu w ten sposób jest kluczowe, by osiągąć sukces. Bez jasno sprecyzowanego celu
trudno jest śledzić postępy i kierować wysiłkiem w odpowiednią stronę. Narzędzie SMART, zdaniem Oriany jest równie użyteczne zarówno dla zawodników judo, którzy mogą stawiać sobie cele
związane z poprawą technik czy wydolności fizycznej, jak i dla osób trenujących
fitness, które mogą dążyć do redukcji tkanki tłuszczowej czy zwiększenia siły.

Innym narzędziem pomocnym w osiąganiu celów jest prowadzenie Dziennika Treningowego.
Jak mówi Oriana w wywiadzie, prowadzenie regularnych zapisów z treningów, pozwala na dokładne śledzenie postępów. „Dziennik treningowy pomaga zidentyfikować obszary, nad którymi trzeba pracować, oraz planować kolejne kroki”, podkreśla w rozmowie Oriana Machałowska-Waligóra.

Praca z emocjami

Zarówno zawodnicy judo, jak i osoby trenujące fitness, muszą umieć kontrolować emocje i panować nad nimi. Duża jest tutaj rola trenerów (i coachów), którzy mogą swoim podopiecznym podsuwać odpowiednie techniki relaksacyjne, medytacyjne i wizualizacyjne. Mają one pomóc w radzeniu sobie z presją, motywowaniu się, koncentracji i budowaniu adekwatnej pewnością siebie. „Każdy jest inny, więc ważne jest, aby trener (czy coach) był elastyczny i potrafił dostosować strategię do konkretnej osoby”, dodaje Oriana.

Cykl – Coaching sportowy w praktyce

W ramach tego cyklu rozmawiamy z byłymi zawodnikami, którzy odnieśli w sporcie sukcesy, a obecnie są trenerami, trenerami mentalnymi albo coachami. Wiele elementów ze świata sportu można wykorzystać w coachingu i odwrotnie – trenerzy chętnie wykorzystują techniki i narzędzia coachingowe, przygotowując zawodników do zawodów.

W ramach cyklu można obejrzeć także wywiady z:
Aniką Godel-Chełmecką, która na swoim koncie ma wiele medali, pucharów świata, mistrzostw Polski oraz wicemistrzostwo Europy w taekwondo olimpijskim zdobyte w 2017 roku. Teraz pełni funkcję trenera asystenta polskiej kadry narodowej w tej dyscyplinie.
Rafałem Pajnowskim, który jest psychologiem sportu, mentorem. Jest także trenerem UEFA i trenerem mentalnym w klubie Wisła Płock oraz reprezentacji Polski U16 w piłce nożnej. Piłkę nożną trenuje od 6. roku życia. Był też sędzią piłkarskim. W tej roli przeprowadził tysiąc spotkań i doszedł do pierwszej ligi jako sędzia techniczny.
Katarzyną Sędzik, która ze sportem jest związana od dzieckam. Uprawiała m.in. koszykówkę, lekkoatletykę, a obecnie trenuje nordic walking. Jest akredytowanym coachem EMCC, trenerem biznesu oraz trenerem mentalnym sportowców, założycielką grupy „Coaching sportowy w praktyce”.
Robert Złotkowski, który jest legendą polskiego kickboxingu. To jeden z najbardziej utytułowanych w tej dyscyplinie zawodników: zdobywca tytułów mistrza świata i Europy oraz Pucharu Świata. Od lat również charyzmatyczny trener, który do sukcesów doprowadził wielu polskich zawodników.


Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Close
Back to top button