AktualnościWiedza

Poziomy Wartości Gravesa cz. 2

Poziomy Wartości Gravesa

Znając Teorię Poziomów Wartości Gravesa z większą świadomością możemy sterować swoją ścieżką rozwoju, a także wspierać klientów w ich drodze na szczyt.

W poprzedniej części artykułu napisaliśmy o genezie Teorii Poziomów Wartości Gravesa. W tej opisujemy każdy z nich:

Poziom 1 – przetrwanie – kolor beżowy

Jest charakterystyczny dla wieku dziecięcego, w którym jednostka koncentruje się na przetrwaniu i spełnianiu podstawowych potrzeb. W sytuacjach skrajnego stresu albo takich, które zagrażają życiu, ludzie mogą cofnąć się do tego poziomu. Osoby tutaj często korzystają z pomocy i doświadczenia innych. Jednocześnie szukają bezpieczeństwa oraz kierują się pierwotnymi instynktami. W hierarchii wartości takiej osoby na pierwszym miejscu plasują się potrzeby związane z przetrwaniem.

Poziom 2 – grupa – kolor fioletowy

Tutaj najważniejszą wartością jest grupa społeczna. Może nią być na przykład rodzina albo zespół, którego jesteśmy członkiem. Dla osób na tym poziomie ważne są wszelkiego rodzaju rytuały, spędzanie czasu razem, jak również realizacja  wspólnych celów. System wartości takiej osoby będzie silnie skoncentrowany na obszarach związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Poziom 3 – przewodnictwo – kolor czerwony

Centralną wartością jest hierarchiczna struktura władzy. Wszystkie relacje społeczne są zorientowane na zachowaniu pozycji lidera. Osoby, które są na tym poziomie, uczą się bronić swoich potrzeb, a także prezentować swoje zdanie. To poziom, który charakteryzuje wiek dojrzewania młodzieży. W hierarchii wartości na tym poziomie wysoko plasuje się wolność, możliwość wyrażania własnego zdania, niezależność, współzawodnictwo, jak również dominacja.

Poziom 4 – system – kolor niebieski

To jednostka ustanawia oraz kontroluje, co jest dobre, a co złe, jak również, co jej się podoba, a co nie. Robi to w oparciu o ustalone konwencje i tradycje, zasady oraz procedury. Niewielkie znaczenie mają intuicja czy inteligencja emocjonalna. Natomiast ważnymi wartościami są: bezpieczeństwo, przestrzeganie zasad, życie zgodne z kodeksami oraz własną moralnością.

Poziom 5 – osiągnięcia – kolor pomarańczowy

Jednostka, która silnie przestrzegała praw i obowiązków z poziomu 4, odkrywa, jaką wartością jest rozwój oraz powiększanie swoich zasobów. Nauka i technologia obok wysokiego współzawodnictwa stają się bardzo ważne. Światem wartości osób z tego poziomu kieruje chęć osiągania sukcesów, powiększania zasobów materialnych, realizacja własnych ambicji, a także planów.

Poziom 6 – grupa – kolor zielony

Ten poziom charakterystyczny jest dla osób, które lubią żyć w harmonii ze światem i innymi osobami. Kontakt z ludźmi jest dla nich szansą poznawania, uczenia się i dostrzegania własnych zasobów, zalet i wad. Osoby na tym poziomie cechuje wysoka tolerancja. Szukają w życiu równowagi, kompromisu, racjonalności, a także wzajemnego szacunku. Takie osoby często angażują się w pomoc charytatywną, są członkami organizacji non-profit, grup wsparcia i ruchów społecznych.

Poziom 7 – wolność – kolor żółty

Tutaj system wartości napędzany jest przez takie czynniki jak: potrzeba rozwoju osobistego, wolność, funkcjonalności, poznawanie siebie, twórczości, kreatywności, jak również równowaga. Osoby na tym poziomie mają na uwadze także dobro i potrzeby innych na równi ze swoimi.

Poziom 8 – holistyczność – kolor turkusowy

Na tym poziomie dążymy do wyeliminowania wojny, ubóstwa, chorób, głodu i jednocześnie ucisku politycznego. Wartościami kluczowymi są: odpowiedzialność globalna, rozwój duchowy, równowaga. Osoby na tym poziomie postrzegają świat jako interaktywny i połączony ze sobą system.

Poziomy Wartości Gravesa praktycznie

Naturą rzeczy jest możliwość rozwoju osobistego, wychodzenie poza ograniczające przekonania, doskonalenie siebie na polu osobistym i zawodowym. Systemem wspierającym będzie ten, który promuje i jednocześnie umożliwia rozwój indywidualności człowieka. Jednak niezależnie od tego, jaki jest system, odpowiedzialność za rozwój leży po naszej stronie. To indywidualna praca każdego z nas. Jako klienci możemy w tej drodze skorzystać ze wsparcia coacha. Z kolei jako coachowie możemy wspierać klienów w ich drodze do jak najpełniejszego życia.

Wejście na ścieżkę samodoskonalenia się jest procesem. I jak to zwykle bywa, na tej drodze mogą pojawić się różne przeszkody i bariery. Z osobami będącymi na innych poziomach może dość do nieporozumień, a nawet tarć. Warto jednak uświadomić sobie, że jest to nasza droga każdego z nas indywidualnie, a także kolektywnie jako ludzkości. Wiedząc o tym, z większą świadomością możemy sterować swoją ścieżką rozwoju i wchodzić na kolejne poziomy spirali.  

Powiązane artykuły

Back to top button