Metoda Disneya wspiera podejmowanie decyzji
Narzędzie to rozwija kreatywność i pomaga spojrzeć na temat z różnych perspektyw. Można je stosować zarówno w obszarze zawodowym, jak i prywatnym. Metoda Disneya jest chętnie stosowana w coachingu.
Nazwisko Walta Disneya kojarzy chyba każdy, przede wszystkim z kultowymi filmami animowanymi, których bohaterami są m.in. Myszka Mickey, Kaczor Donald czy pies Pluto. Łączymy je także ze współczesnymi produkcjami kinowymi i parkami rozrywki. Bez wątpienia twórca mediowego imperium znanego jako The Walt Disney Company był wizjonerem, osobą niezwykle kreatywną, która skutecznie realizowała swoje pomysły. Disneya uhonorowano 22 Oscarami, a do tej nagrody był on nominowany aż 59 razy. Przyjrzyjmy się zatem, w czym tkwi jego sukces.
Marzyciel, realista i krytyk w jednej osobie
Jak już tutaj wspomniałam, Disney miał ogromną motywację do działania. Swoje marzenia i cele realizował z determinacją, ciągle szukał pomysłów. Jego najbliżsi współpracownicy, Oliver Johnston i Frank Thomas, opisują go tak: „W zasadzie było trzech różnych Waltów: marzyciel, realista i krytyk. Nigdy nie wiedziałeś, który z nich przyjdzie na spotkanie”.
Tym opisem zainteresował się Robert Dilts, międzynarodowy trener, coach, konsultant, który aktywnie działa od lat 70. XX wieku. (O jego technice góry lodowej można przeczytać tutaj). Dilts stworzył narzędzie, które znane jest jako Technika Walta Disneya, a także Metoda lub Strategia Walta Disneya. Weszło ono do kanonu narzędzi coachingowych jako technika wspierająca rozwijanie kreatywnego myślenia, motywacji i tworzenia projektów.
Metoda Disneya – patrzenie z trzech perspektyw
Kiedy musimy podjąć ważną decyzję np. dotyczącą realizacji jakiegoś projektu albo wycofania się z niego, poszukania nowych rozwiązań, Metoda Walta Disneya będzie w tym pomocna. Dzięki niej spojrzymy na temat z trzech perspektyw, a także poszukamy argumentów za i przeciw. Korzystając z tej techniki, wchodzimy w trzy role:
- Marzyciela – odpowiedzialnego za wizję i kreatywne pomysły
- Realisty – który odpowiada za rzeczową ocenę pomysłu (nazwa „Realista” używana wymiennie z „Planista”).
- Krytyka – który z kolei rozpoznaje ryzyka i słabe strony projektu (Dilts zastąpił pierwotne określenie „Niszczyciel” na „Krytyk”) .
Technikę tę możemy stosować w procesie grupowym, kiedy różne osoby oceniają temat z perspektywy Marzyciela, Realisty i Krytyka. Pracując z klientem indywidualnym, zapraszamy go do tego, by po kolei wchodził w te role, analizując temat. Warto także zwrócić uwagę na stan klienta (klientów). Rozpoznanie emocji, które pojawiają się w kolejnych rolach, jest także ważną podpowiedzią.
Jako Marzyciel
Patrzymy na pomysł z pozytywnym nastawieniem i dużym optymizmem. Szukamy jak najwięcej kreatywnych rozwiązań. Puszczamy wodze fantazji. Pomocne są tutaj pytania:
- Jakie jest marzenie? Jaki jest cel?
- Jakim Twoim wartościom i marzeniom odpowiada ten cel?
- Jakie możliwości otworzą się przed Tobą, kiedy osiągniesz ten cel?
- Czy i jakie znaczenie ma to innych?
- Jak zdziałania podejmiesz?
- Kiedy?
Jako Realista
W tej roli rzeczowo oceniamy sytuację. Co jest realne do wykonania, a co nie. Jakim nakładem środków, czasu, pieniędzy, narzędzi i innych zasobów możesz to zrobić? Zwracamy uwagę nie tylko na korzyści, ale także ograniczenia i przeszkody. Pomocne są tutaj pytania:
- Jak możesz zrealizować to marzenie?
- Jakie kroki po kolei podejmiesz?
- W jakim czasie?
- Jakie zasoby masz, które są niezbędne?
- Jakich zasobów jeszcze potrzebujesz?
- Skąd je pozyskasz?
- Jakie są Twoje kryteria oceny powodzenia projektu?
Jako Krytyk
Kiedy patrzymy okiem Krytyka, szukamy dziury w całym. Dopatrujemy się wad i przeszkód. Szukamy zagrożeń, ryzyka i ograniczeń. Krytyk powinien dokonać oceny, czy cel ma jakieś wady. Ułatwią to pytania takie jak:
- Jakie zagrożenia dla Twoje planu mogą wystąpić?
- Czego jeszcze brakuje w tym planie?
- Co wcześniej w podobnych sytuacjach poszło nie tak?
- Czy teraz jest takie samo zagrożenie?
- Czy zasoby, którymi dysponujesz, są wystarczające?
- Jakie są słabe punkty Twojego planu?
Jeśli ćwiczenie wykonywane jest w kilka osób, można zrobić kolejne rundy, gdzie Marzyciel wejdzie w rolę Realisty, Realista – Krytyka, a Krytyk Marzyciela. A potem kolejną rundę. W ten sposób zebranych zostanie więcej opinii.
Metoda Watlta Disneya pozwala na wykreowanie pomysłów i wizji, realne podejście do niech, ocenę ryzyk i zasobów. To z kolei przekłada się na skuteczną ich realizację.