AktualnościMateriały videoWiedza

Wartości w coachingu

Wartości w coachingu

„Wartości to najgłębsze pragnienia naszego serca dotyczące sposobu naszych interakcji ze światem, innymi ludźmi i samym sobą”, uważa Russ Harris, lekarz i psychoterapeuta. O tym, jak ważną rolę odgrywają w procesie coachingu mówią Agata Dzikowska i Monika Gołdowska.

„Wartości są jak znaki na autostradzie życia. Pokazują nam, kiedy skręcić, a kiedy zjechać z autostrady. Gdzie warto się zatrzymać, a gdzie zatankować, żeby ruszyć dalej. Tak naprawdę nasze wartości wyznaczają nam kierunki, pomagają w podejmowaniu decyzji. Towarzyszą nam każdego dnia. Gdy jesteśmy świadomi naszych wartości, łatwiej jest nam realizować nasze cele”, mówią w rozmowie Agata Dzikowska i Monika Gołdowska. Z ogromnej puli wartości każdy z nas ma kilka najważniejszych i to one stają się drogowskazami na autostradzie życia. Oczywiście na różnych etapach podróży mogą się zmieniać. Odkrywanie tego absolutnie unikalnego obszaru w nas samych, powoduje, że lepiej rozumiemy samych siebie, swoje wybory. Łatwiej wówczas znaleźć w sobie odpowiedź na pytania:

  • Co chcę robić?
  • Co osiągnąć?
  • Czy ten cel jest naprawdę mój?

Wartości są jak paliwo

Wartości idą w parze z autentycznością, poczuciem własnej i wartości. Na sesjach coachingowych ten temat jest często poruszany, a klienci odkrywają te wartości, które są dla nich najważniejsze. Po to, po żeby siebie jeszcze lepiej poznać. Kiedy świadomość tych wartości „osadza się” w nas, pomaga nam to lepiej określać nasze granice, wyznaczać i realizować cele. Podczas sesji mogą pokazać się też słabe strony, nad którymi można dalej popracować. W rozmowie Agata Dzikowska i Monika Gołdowska dzielą się swoim doświadczeniem z pracy z klientami coachingu. Mówią, jak wspierają swoich coachee w odkrywaniu tych najważniejszych wartości, które są życiu jak paliwo, ale nie takie zwykłe, tylko wysokooktanowe.

Agata Dzikowska
jest psychologiem o specjalizacji neuropsychologicznej, certyfikowanym Coachem Praktykiem EMCC, certyfikowanym Coachem zespołowym i grupowym ICF.

Monika Gołdowska
jest ​Coachem i Mentorem EMCC, ​Terapeutką Ustawień ​Systemowych, Psychobiologii, właścicielką Centrum Coachingu i Terapii Alternatywnych.

Rozmowę Agaty Dzikowskiej i Moniki Gołdowskiej na temat emocji w coachingu można obejrzeć TUTAJ.

Powiązane artykuły

Back to top button