Psychologia - badania

Top 100 umiejętności w miejscu pracy

Top 100 umiejętności w miejscu pracy

Dynamicznie zmieniający się świat wymaga od nas nieustannego uczenia się. Szacuje się, że 30 proc. umiejętności, które były wymagane trzy lata, wkrótce przestaną być ważne. Z kolei o tym, które należy rozwijać w 2023, bo ich wartość rośnie w oczach, mówi raport „Top 100 Surging Workplace Learning Skills”, czyli 100 umiejętności w miejscu pracy, które warto rozwijać.

Aby firmy mogły działać i być konkurencyjne, muszą kłaść nacisk na to, by ich pracownicy zarówno stale się uczyli, jak i rozwijali swoje umiejętności w różnych obszarach. Raport mówiący o Top 100 umiejętnościach w miejscu pracy, wymienia kompetencje techniczne, biznesowe związane z pełnioną funkcją. Wymienia również umiejętności miękkie, które są pomocne w tworzeniu silnych zespołów. Raport został stworzony przy współpracy z ponad 13 400 globalnymi firmami i organizacjami. Dzięki temu zostało wybranych i uszeregowanych sto takich kompetencji. Ich spektrum jest szerokie. Obejmuje zarówno umiejętności miękkie, informatyczne, jak też tworzenie stron internetowych, cyberbezpieczeństwo

Top 100 umiejętności w miejscu pracy

Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że listę otwierają umiejętności związane z obszarem IT. Konkretnie chodzi o databricks, czyli platformę analityczną opartą na platformie Apache Spark. Podobnie jest z 2. miejscem, na którym znalazł się system design interview. Natomiast zaskoczeniem może być fakt, że na kolejnej pozycji, czyli wciąż na podium jest Mindfulness, czyli uważność. Jest to, (jak podaje Wikipedia) proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili. Może on zostać rozwijany poprzez medytację lub inne ćwiczenia.

Również bardzo wysoko, bo na 7. miejscu znajduje się Customer experience management, czyli zarządzanie doświadczeniami klienta, badanie jego poziomu satysfakcji. Na 42. miejscu uplasował się Business communication (komunikacja w biznesie).

Pełny raport „Top 100 Surging Workplace Learning Skills” znajduje się na stronie https://business.udemy.com/, a jego lektura potwierdza pewną regułę, którą rządzi się rynek pracy: otrzebne są osoby, które są zarówno wysoce wyspecjalizowane, jak i równocześnie umieją elastycznie podchodzić do zmian. I właśnie w tym procesie, a jednocześnie w budowaniu odporności psychicznej ważną rolę mogą pełnić coachowie.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button