AktualnościMateriały video

Karty w procesie coachingu – wywiad z Edytą Kołodziej

Obraz jest rodzajem metafory. Zaprasza klienta do pogłębionej analizy i pomaga spojrzeć na dany temat z różnych perspektyw. O tym, jak mogą być wykorzystane karty w procesie coachingu mówi Edyta Kołodziej, akredytowany coach PCC, trener biznesu, konsultant, właścicielka firmy LUMICO.

„Korzystanie metaforym jaką jest obraz, zdjęcie, grafika, uruchamia prawą półkulę naszego mózgu. A ona odpowiada za kreatywność i abstrakcyjne myślenie. Dla klienta jest to szczególnie użyteczne. Zwykle bowiem korzystamy z lewej półkuli, odpowiadającej za logiczne myślenie. To ona się nam uruchamia, kiedy piszemy, liczymy czy coś analizujemy. Mając do dyspozycji karty w procesie coachingowym, wykorzystujemy obie półkule”, mówi Edyta Kołodziej. Jednocześnie podkreśla, że coach musi uzyskać zgodę klienta na taką formę pracy.

Model GROW i karty w procesie coachingu

Podczas sesji coach może rozłożyć karty i poprosić klienta, żeby wybrał tę, która – jego zdaniem – najlepiej odzwierciedla to, co się teraz u niego dzieje. Inny sposób to wylosowanie karty przez klienta. „Bywa, że patrząc na zdjęcie czy rysunek, coachee w pierwszej chwili nie znajduje odpowiedzi czy nawiązania do sytuacji. Jednak po krótkim czasie dostrzega jakiś szczegół, który uruchamia lawinę odkryć”, tłumaczy Edyta Kołodziej, która stworzyła karty coachingowe LUMICO. Podkreśla jednocześnie, że należy pamiętać, że interpretowanie obrazu przez klienta jest częścią procesu. Wciąż rolą coacha jest zadawanie pytań i – co niezwykle ważne – zostawia przestrzeń na odpowiedzi, analizę i refleksję.

Edyta Kołodziej podczas sesji z użyciem kart korzysta z różnych narzędzi coachingowych, m.in. z modelu GROW. Został on stworzony do pracy z celami, a jego nazwa to akronim, który pochodzi od pierwszych liter angielskich słów:

  • GOAL – cel
  • REALITY – rzeczywistość
  • OPTIONS – możliwości
  • WILL – wola.

Na każdym etapie pracy z klientem można korzystać zarówno z kart, jak i z tego narzędzia. Począwszy od ustawienia głównego celu, poprzez przyglądanie się różnym aspektom, które mają wpływ na jego osiągnięcie, aż do podjęcia „Woli działania”. Bardzo użyteczne są tutaj rysunki. Dają dodatkowe podpowiedzi, wzmacniają proces.

Zapraszamy na bezpłatny warsztat: Model GROW i karty LUMICO

Wszystkich, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę na temat wykorzystania kart w procesie coachingowym z użyciem modelu GROW, zapraszamy na bezpłatny trzygodzinny warsztat.

Odbędzie się on 24 października o godzinie 18.00.

Można się na niego zapisać się za pośrednictwem linku, który znajduje się poniżej

Zapraszamy też do odwiedzenia strony internetowej Edyty Kołodziej: www.lumico-szkolenia.pl.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Sprawdź również
Close
Back to top button