Książki

Sztuka odpuszczania

Czy zawsze trzeba walczyć do końca? Musimy odnieść zwycięstwo za wszelką cenę? Kiedy się wycofać, a kiedy nie? Na te pytania i wiele innych znajdziemy odpowiedzi w książce Annie Duke „Odpuść!”. To błyskotliwy i wnikliwy przewodnik po mocno niedocenianej umiejętności wycofania się we właściwym czasie. Jak się okazuje sztuka odpuszczania to ważna umiejętność.

Jest to kolejna książka, którą nasz portal www.wszystkoocoachingu.pl objął patronatem. Recenzję poprzedniej, która opisuje narzędzie DISC D3 do budowania zaangażowanych zespołów można przeczytać TUTAJ.

Obecnie duży nacisk kładzie się na osiąganie celów. „Dąż!”, „Zrób!”, „Dopnij swego!”, „Sięgaj po więcej!” – takie motywacyjne hasła zwykle to słyszymy z wielu stron. „Zwycięzcy nigdy nie rezygnują, a ten, kto rezygnuje, nigdy nie wygrywa!”, to przekonanie w samym samym duchu. Zresztą takie lub podobne stwierdzenia są głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Stanowią niemal pewnik. Ale czy na pewno zawsze trzeba walczyć do końca? Czy musimy raz za razem odnosić zwycięstwa? Choć cena takiego podejścia jest wysoka, często trzymamy się raz obranego kursu. Na przykład:

  • nie rezygnujemy ze złej pracy
  • nie umiemy sprzedać słabych akcji
  • nie zrywamy toksycznej relacji.

Psychologicznie mamy skłonność do robienia różnych rzeczy i nie patrzymy, albo nie chcemy zobaczyć, jak wiele nas to kosztuje. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy mocno się w zaangażowaliśmy w konkretne działanie lub sporo poświęciliśmy mu czasu, energii, nadziei, pieniędzy… Jednak pozostawanie na niewłaściwym kursie jest niczym innym jak po prostu stratą. Zasoby, które inwestujemy, by na nim pozostać, można przecież o wiele lepiej spożytkować. Podjęcie mądrej decyzji o tym, kiedy zrezygnować, jest jedną z podstawowych umiejętności, która odróżnia ludzi odnoszących sukcesy od tych, którym się to nie udaje. To dlatego zwycięzcy często rezygnują.

Sztuka odpuszczania w praktyce

Książka Annie Duke, autorki wielu bestsellerów i światowej sławy ekspertki w dziedzinie podejmowania decyzji, opiera się na przemyślanych przykładach, naukowych podstawach behawiorystyki oraz wnikliwych analizach. Wyjaśniają one, dlaczego dobrze rozwinięta umiejętność rezygnacji jest integralną częścią sukcesu w każdej dziedzinie życia. Autorka udziela też pogłębionych odpowiedzi na wiele pytań:

  • Dlaczego rezygnacja we właściwym czasie często wydaje się przedwczesna?
  • Dlaczego tak trudno jest zrezygnować, gdy nie wiemy, jak rozwinie się sytuacja?
  • Jak przekonać się, czy lepiej jest wytrwać, czy zawrócić?
  • Jak działają strategie proszenia innych o pomoc w rezygnacji?

„Odpuść!” to poradnik pełen przykładów zaczerpniętych z życia, pokazujący, jak założyciele start-upów, zawodowi sportowcy, wspinacze i artyści mówią (lub nie mówią) „Dość!” wtedy, gdy powinni. Porządkuje i wyjaśnia błędy poznawcze, które powstrzymują nas przed wycofaniem się z przedsięwzięć skazanych na niepowodzenie, oraz oferuje praktyczne strategie zakończenia we właściwym czasie różnych przedsięwzięć – kariery, małżeństwa, inwestycji.

O autorce

Annie Duke jest współzałożycielką The Alliance for Decision Education, organizacji non-profit, której misją jest poprawa życia i wzmacnianie pozycji uczniów poprzez edukację w zakresie umiejętności podejmowania decyzji. Annie jest także członkiem Krajowej Rady Gwiazd Poszkolnych i Rady Dyrektorów Instytutu Franklina. W 2020 roku dołączyła do zarządu Inicjatywy Odnowa Demokracji.

WYDAWNICTWO MT Biznes, cena 59.90 zł

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button