AktualnościKsiążkiWiedza

Biblioteczka coacha cz. 1

Literatura dotycząca coachingu jest bardzo bogata. Na rynku znajdziemy mnóstwo pozycji. Po jaką książkę sięgnąć? W wyborze pomocne są „polecjaki”. Twoja biblioteczka coacha może zostać wzbogacona o tytuły, które rekomendują autorzy naszego portalu.

Flow. Przepływ. Sedno Coachingu

Monika May-Maciejewska: Przez kilka lat książka „Flow. Przepływ. Sedno Coachingu”, autorstwa M. Atkinson i R. T. Chois stała u mnie na półce, gromadząc coraz więcej kurzu. Do czasu, aż po nią sięgnęłam… Warto także wspomnieć, że jest to część trylogii, na którą składają się trzy tomy: Tom 1 – „Wewnętrzna dynamika coachingu” , Tom 2 – „Coaching krok po kroku” i ostatnia wspomniana powyżej.
Praktykujący coach znajdzie w tej książce nie tylko wiele inspiracji do wzbogacania swojej praktyki, ale także mnóstwo ćwiczeń, które może wykorzystać w swojej codziennej pracy.

Z mojej perspektywy, ta książka jest kopalnią wiedzy przydatną do:

  • poszerzania świadomości klienta
  • pomocy w odnalezieniu ważnych wartości
  • określania celu
  • budowania zaangażowania i wewnętrznej mocy.

A wszystko to w atmosferze delikatności, empatii i lekkości. 

Czytelnik znajdzie w tej książce sposoby prowadzenie rozmów coachingowych pomagających klientom odkryć stany uskrzydlenia. Dzięki temu rzeczywiście zgodnie z tym, co piszą autorki, pomaga to ludziom „w budowaniu nowych znaczeń, ocenie podstawowych wartości, dokonywania jasnych wyborów i rozwoju wizji i przyszłości”.

„Flow. Przepływ. Sedno coachingu” to książka, która otwiera oczy. To nie tylko poradnik dla coachów, ale też dla każdego, kto chce czerpać radość i satysfakcję z wykonywanych zadań. Polecam ją gorąco! Ja będę do nie wracać po moje stany własne stany uskrzydlenia 😊
Wydawnictwo New Down

Biblioteczka coacha

Atomowe nawyki

Monika Gołdowska: „Atomowe nawyki” Jamesa Clear’a to droga w głąb ludzkiego umysłu, odkrywająca siłę drobnych zmian w codziennym działaniu. To jednocześnie kompendium wiedzy oparte na badaniach naukowych, które ukazuje, jak małe nawyki mogą wywrzeć ogromny wpływ na nasze życie. W przystępny sposób James Clear wyjaśnia, dlaczego niektóre zachowania się utrwalają, a inne nie. Dzięki praktycznym poradom i inspirującym przykładom czytelnik może na nowo zbudować pozytywne nawyki i osiągnąć długotrwałe rezultaty. To niezastąpione źródło inspiracji i motywacji dla każdego, kto pragnie nie tylko wprowadzić zmiany do swojego życia, lecz także osiągnąć długotrwały sukces. Ta książka jest genialna, na końcu autor zamieścił całą listę fantastycznych pytań do pracy ze sobą 🙂

Jak możemy przeczytać w nocie wydawcy, nowej czynności uczymy się przy współudziale uwagi. W miarę nabierania sprawności czynność ta staje się coraz bardziej zautomatyzowana. (…) Również nawyki mają funkcję przystosowawczą, nasz mózg najbardziej lubi bowiem rytuały. Jest mu wtedy wygodniej pracować, poświęcać większość uwagi na inne sprawy. Dlatego czynność powtarzana regularnie staje się po pewnym czasie nawykowa. (…)

Ta książka pomoże uświadomić sobie:

  • jaki mechanizm stoi za tego typu zachowaniami
  • jak odróżniać dobre zwyczaje od tych szkodliwych
  • jak kształtować dobre przyzwyczajenia i wyzbywać się złych.

W oparciu o najnowsze zdobycze nauk kognitywnych i behawioralnych James Clear stworzył jeden z pierwszych (jak sam pisze) modeli ludzkiego zachowania, w którym nawyki wynikają zarówno z bodźców zewnętrznych, jak i z wewnętrznych emocji. Atomowy model nawyków składa się z czterech kroków: wskazówki, pragnienia, reakcji i nagrody. Koncepcja czterech kroków oraz prawa zmian zachowania prezentują w pełni oryginalne podejście do zagadnienia zachowań nawykowych.
Wydawnictwo Galaktyka

Biblioteczka coacha

Nie zaczęło się od ciebie 

Piotr Sumiński: Niniejsza książka, której pełny tytuł brzmi: „Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces”, wprawdzie nie traktuje bezpośrednio o coachingu, to jednak pomaga w pracy z klientem. Dużo jest w niej zamieszczonych badań naukowych, ale autor Mark Wolynn, terapeuta z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem, daje także konkretne ćwiczenia i prace domowe.

Ta książka mnie pomogła w zrozumieniu, a potem w wyjaśnianiu klientom zagadnień:

  • jak działa jego mózg
  • dlaczego niektóre cele bojkotowane są przez jego nieświadomy umysł
  • co można zrobić, by odblokować swój potencjał i żyć własnym życiem.

Lektura „Nie zaczęło się od ciebie” może być doświadczeniem zmieniającym naprawdę bardzo wiele.

W nocie od wydawcy możemy przeczytać:

Depresja, zaburzenia lękowe, chroniczny ból czy obsesje nie zawsze muszą być efektem wydarzeń, których doświadczyliśmy osobiście. Ich korzenie czasem sięgają czasów naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Badania dowodzą, że traumatyczne doświadczenia mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Niniejsza książka czerpie z wniosków czołowych ekspertów zajmujących się zagadnieniem zespołu stresu pourazowego, m.in. Rachel Yehudy i Bessera van der Kolka. Nawet jeśli osoba, która doświadczyła traumy, od dawna nie żyje albo historia tego doświadczenia została zapomniana lub przemilczana – ślady emocjonalne tego zdarzenia mogą wciąż pozostać żywe. Często są głęboko ukryte, zakodowane w genach i języku i mogą odgrywać znacznie większą rolę, niż do tej pory przypuszczano.
Wydawnictwo Czarna Owca

Biblioteczka coacha

Zaangażowany zespół

Katarzyna Sędzik: Po tę pozycję sięgnęłam po przeczytaniu recenzji na tym portalu. Ta książka pt. „Zaangażowany zespół. DISC D3 jako skuteczne narzędzie w rekrutacji, budowaniu relacji i rozwoju kompetencji” zmieniła moje myślenie na temat budowania zespołów. Autorzy, Anna Sarnacka-Smith i dr Bradley Smith, przedstawiają narzędzie psychometryczne DISC D3, dzięki któremu możemy poznać nie tylko swój styl zachowań i komunikacji. Odkrywamy także talenty, które możemy wykorzystać w miejscu pracy, jak również fundament podejmowanych przez nas decyzji oraz to, co szczególnie nas motywuje w miejscu pracy. Oznacza to, że książka ta jest również przydatnym narzędziem dla menadżerów, coachów i mentorów, którzy dzięki wynikom uzyskanym z badania, mogą wspierać rozwój kompetencji menedżerskich swoich coachee i mentee.
Warto mieć tę książkę w swojej biblioteczce coacha.

Wydawnictwo MT Biznes

Biblioteczka coacha

Odwaga bycia nielubianym

Kamila Wosińska: Książka „Odwaga bycia nielubianym. Japoński fenomen, który pokazuje, jak być wolnym i odmienić własne życie” jest napisana w formie rozmowy młodego człowieka z filozofem. Oparta na teorii psychologii indywidualnej rozbraja jeden po drugim nasze mechanizmy obronne, jak również ograniczające nas przekonania. W ślad za filozofią Alfreda Adlera skłania do refleksji nad źródłem poczucia wartości i motywacji. W pracy coachingowej pomaga zadawać pytania, wspierające w budowaniu niezależności od opinii innych i odważnym podążaniu własną drogą. Szczególnie polecam tę książkę coachom, którzy chcą pogłębić swoje rozumienie psychologii człowieka i szukają nowych narzędzi do pracy z klientami.

W nocie wydawcy czytamy:

„Odwaga bycia nielubianym” Ichiro Kishimiego, japońskiego filozofa i psychologa, to książka psychologiczna, która może stać się także poradnikiem, a nawet swoistym światełkiem w tunelu dla czytelnika poszukującego szczęścia. Autor opiera się w niej na motywach teorii Alfreda Adlera, austriackiego psychologa, psychiatry i pedagoga. Uczony twierdził, że człowiek od najmłodszych lat dąży do przewagi nad innymi ludźmi z racji osobistych braków psychicznych, takich jak, przykładowo, niskie poczucie własnej wartości.

Na podstawie tezy Adlera Kishimi opowiada, jak możemy przezwyciężyć swoje wady i zamienić je w siłę. Jednocześnie udowadnia nam także, że to my sami decydujemy o swoim życiu, a nakładany na nas społeczny system zakazów i nakazów można łatwo obalić.

Wydawnictwo Galaktyka

Biblioteczka coacha

Biblioteczka coacha cz. 2 znajdziesz tutaj.

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Back to top button