Biblioteczka coacha cz. 2
Oto kolejne książki, które polecają autorzy naszego portalu. Wzbogacają one wiedzę przydatną w pracy z klientem. Biblioteczka coacha stanie się bogatsza o wartościowe pozycje.
Coaching na Wyspach Szczęśliwych
Oriana Małachowska-Waligóra: „Coaching na Wyspach Szczęśliwych” to książka niezwykła nie tylko dzięki opowieści, jaką ze sobą niesie. Podoba mi się także jej forma. Można ją czytać po kolei, przygoda po przygodzie. Można wybierać poszczególne wątki. Sposób czytania zależy od czytelnika. W wielu miejscach zaskoczyły mnie one bardzo, skłaniając do głębszych refleksji, również dzięki ćwiczenium, które są na końcu każdego rozdziału. Te ćwiczenia są świetnym materiałem do pracy własnej, jak również można je wykorzystać podczas sesji z klientem. Lektura tej książki dla mnie jest bardzo wzbogacająca.
Co szczęściu przeszkadza, a co pomaga?
To pytanie nurtuje Macieja Bennewicza, autora tej książki. W poszukiwaniu odpowiedzi i w drodze ku szczęściu czytelnikowi towarzyszą Wiewiórkołany, Wiktor oraz coache. Pierwszym etapem jest podróż przez siedem ponurych krain, które zwą się:
- Lenistwo
- Pycha
- Złość
- Nieumiarkowanie
- Kłamstwo
- Lubieżność
- Zachłanność.
Kolejne lądy to:
- Otwartość
- Tu i Teraz
- Radość
- Misja
- Przepływ
- Sens
- Siła.
„Coaching na Wyspach Szczęśliwych” jest ważnym drogowskazem na ścieżce ku lepszemu, spełnionemu i, jak obiecuje tytuł, szczęśliwemu życiu.
Wydawnictwo Onepress
Biblioteczka coacha
Od Przewodnika do Inspiratora czyli Coaching przez Duże „C”
Sylwia Monostori: Książka Roberta Diltsa „Od Przewodnika do Inspiratora, czyli coaching przez duże C” była pierwszą, po jaką sięgnęłam lata temu, wkraczając na ścieżkę coachingu i odkrywając ją dla siebie. Mam zatem do niej ogromny sentyment, to jedno. Drugie, ta pozycja to ogromna dawka solidnej wiedzy, która buduje świadomość, czym coaching jest. Lektura ta tłumaczy także, jaka jest rola coacha, na czym polegają niuanse w tej pracy. Jednocześnie podkreśla, jak ważna jest etyka w tym, co robimy. Jest również ogromną skarbnicą przydatnych ćwiczeń. Prezentuje usystematyzowany i użyteczny model przeprowadzania zmiany u osób, z którymi pracuje tytułowy inspirator. To podręcznik szczegółowo wyjaśniający niuanse pracy z klientem, pozycja obowiązkowa dla coachów i mentorów.
Robert Dilts wywodzący się z nurtu NLP, ma ogromną wiedzę w zakresie coachingu, konsultingu, treningów oraz doświadczenia w pracy z klientem indywidualnym, biznesowym, jak również z organizacjami.
Piramida Diltsa i inne narzędzia
Książka opisuje m.in. poziomy neurologiczne znane również jako, Piramida Diltsa, które weszły do kanonu coachingu. Zawiera także zbiór ćwiczeń. Wciąż wracam do lektury „Od Przewodnika…” i odnajduję w niej kolejne inspiracje. Uzupełniam także swoją „skrzynkę z narzędziami coacha”.
Jak możemy przeczytać w nocie od wydawcy: „w książce tej czytelnik (a może należy powiedzieć -Użytkownik) znajdzie kilkadziesiąt opisów technik stawiania diagnozy, planowania i projektowania pożądanego celu oraz wreszcie wprowadzania i osiągania zamierzonych zmian. Unikalną właściwością technik i „narzędzi” proponowanych przez autora jest ich uniwersalność w stosowaniu”.
Dla mnie „Od Przewodnika do Inspiratora, czyli coaching przez duże C” to lektura obowiązkowa 🙂
Wydawnictwo Polski Instytut NLP
Biblioteczka coacha
Umysł Jutra
Agata Dzikowska: „Umysł jutra. 5 psychologicznych supermocy kluczowych w pracy dziś i w niepewnej przyszłości” pokazuje wizję przyszłości. Największe wrażenie wywarł na mnie rozdział poświęcony rezyliencji. To nie tylko mnóstwo wiedzy i ciekawostek, ale także obszerny zbiór ćwiczeń, które wykorzystuję w pracy coachingowej. Książka opisuje również 5 psychologicznych supermocy, które mają kluczowe znaczenie dla dobrostanu, poczucia spełnienia i rozwoju na rynki pracy w XXI wieku. Czas budowania kompetencji przyszłości już nadszedł, a ta pozycja pokazuje kierunek ich rozwoju.
Książce „Umysł jutra” pisaliśmy na naszym portalu, a jej recenzję można znaleźć tutaj.
Wydawnictwo MT Biznes
Biblioteczka coacha
Coaching, czyli przebudzacz neuronów
Magdalena Kozak-Siemińska: Niech Was nie zniechęci średnio udana grafika na okładce, stworzona jeszcze w czasach przed wykorzystywaniem do tego typu projektów sztucznej inteligencji. „Coaching, czyli przebudzacz neuronów” to napisana prostym i zrozumiałym językiem lektura, przydatna zarówno dla osób, szukających czytelnych narzędzi do samodzielnego coachingu, jak i coachów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w tej branży. W dodatku – wciąż aktualna. To nie poradnik, choć zawiera scenariusze, a właściwie dokładne, rozpisane krok po kroku sposoby prowadzenia sesji coachingowych oraz propozycje ćwiczeń. Aby zadziałały, warunek jest w zasadzie jeden – zadanie trzeba wykonać zgodnie z instrukcją. Omawiane szczegółowo przez Bennewicza ćwiczenia, które warto włączyć do własnych sesji dotyczą m.in. zmiany wzorca zachowania czy też pracy z przekonaniami.
Koncepcja książki
Formuła jest daleka także od podręcznika akademickiego. Narracyjnej lekkości służy wprowadzenie fikcyjnych postaci, prowadzących ze sobą rozmowy coachingowe i superwizyjne. To w rzeczywistości zapisy prawdziwych sesji, przeprowadzonych przez autora w latach 2007-2008, co dodatkowo dodaje wiarygodności przekazowi. Maciej Bennewicz jest założycielem Instytutu Kognitywistyki, wykładowcą kognitywnym, superwizorem, master coachem i mentorem o bogatym doświadczeniu. W latach 2009-2021 był prezesem EMCC.
Jeśli choć raz w życiu zadałeś sobie pytanie: „Co dalej?”, powinieneś przeczytać tę książkę – mówi autor, dedykujący ją wszystkim, którzy pragną się przebudzić. Bo „przebudzenie jest jak nieoczekiwany, oszałamiający widok, który nagle wyłonił się zza zakrętu (…). Wtedy czujesz, że musisz się zatrzymać. Pojawia się panorama w miejsce monotonnego asfaltu i szarych ścian tunelu”. A gdy już się obudzisz, możesz opowiedzieć nową, lepszą historię o sobie i o świecie.
Wydawnictwo Gruner + Jahr Polska