AktualnościPsychologia - badania

Dobrze zanotuj

Badania psychologiczne

Badania psychologiczne pokazują, że lepiej jest robić notatki „tradycyjnie”, zamiast z wykorzystaniem elektroniki. Lepiej wtedy zapamiętujemy. A zatem: notuj na papierze.

Osoby, które sporządzają notatki korzystając z papieru i długopisu, więcej zapamiętują. Tak wynika z badań opublikowanych we „Frontiers in Behavioral Neuroscience”. W ramach eksperymentu naukowcy poprosili 48 ochotników w wieku 18–29 lat o zapoznanie się z fikcyjną konwersacją na temat planu dnia. Następnym krokiem było przygotowanie podsumowania w notatniku, telefonie albo na tablecie za pomocą rysika.

Badania psychologiczne – wynik

Po godzinie przerwy uczestnicy mieli rozwiązać test związany z dialogiem. Okazało się, że osoby notujące tradycyjnie, czyli na papierze, potrafiły trafniej odpowiedzieć na proste pytania, takie jak: O której odbędzie się dane spotkanie? Co więcej, sporządzenie notatek zajęło uczestnikom średnio 11 minut, podczas gdy użytkownicy tabletów potrzebowali na to 14 minut. Natomiast osoby korzystające ze smartfonów aż 16 minut. 

Jednocześnie funkcjonalny rezonans magnetyczny pokazał, że w procesie przypominania u osób notujących ręcznie w większym stopniu brały udział regiony mózgu odpowiedzialne za zdolności językowe oraz wizualizację. Naukowcy tłumaczą to niestandardowym układem odręcznych zapisków – w przeciwieństwie do cyfrowych odpowiedników układ i forma papierowych notatek są unikatowe, co zwiększa zdolność zapamiętywania. 

Powiązane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button