AktualnościPsychologia - badania

Medytacja w coachingu biznesowym

Coaching biznesowy

Korzyści płynące z medytacji dla menedżerów i pracowników są coraz częściej potwierdzane przez badania empiryczne. Można ją wykorzystywać do radzenia sobie ze stresem, utrzymywania skupienia i rozwijania inteligencji emocjonalnej. Wato zatem zintegrować ją z coachingiem biznesowym.

Medytacja jest często źle rozumiana i cierpi z powodu wielu stereotypów. Kojarzy się często z tybetańskimi mnichami, którzy siedzą godzinami i śpiewają „OM”. Tymczasem regularna medytacja uruchamia wiele korzystnych procesów. Można powiedzieć, że medytacja jest regularnym treningiem własnego umysłu, w którym własne myśli są kierowane do chwili obecnej, a tym samym wzmacnia naszą koncentrację.

Korzyści z medytacji

Istnieje wiele badań naukowych, które przyjrzały się wpływowi medytacji na ciało i umysł. A sama medytacja staje się coraz bardziej popularna w środowisku korporacyjnym. Medytacja może być uzupełnieniem coachingu biznesowego, zwłaszcza że przynosi wiele korzyści. Oto kilka z nich:

Zmniejsza stres

Regularna medytacja może zmniejszyć stres na poziomie ogólnym i zapobiec mu. Znajduje to również odzwierciedlenie w badaniach. Obniżony poziom stresu ma z kolei pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. (Madhav i in., 2014).

Wspiera dobrostan emocjonalny

Badania pokazują, że medytacja pozytywnie nastraja nas do życia i prowadzi do zwiększenia pewności siebie. Wzmacnia także wiara w siebie, a co za tym idzie, łatwiej odrzucić emocjonalny balast Badania pokazują, że utrzymanie rutyny wspiera tę przewagę w dłuższej perspektywie. (Jain i in., 2015)

Pomaga w radzeniu sobie z lękami

Kolejną korzyścią jest zmniejszenie lęku, a tym samym łagodzi i problemy zdrowotne, które są z nim związane. (Chen i in., 2012)

Zwiększa koncentrację uwagi

Medytacja oznacza skupianie uwagi na jednej rzeczy w kółko, przy jednoczesnym utrzymaniu koncentracji. Warto po nią sięgać, zwłaszcza kiedy występuje problemom z koncentracją albo mamy tendencję do wielozadaniowości. (Zeidan et al., 2010)

Coaching biznesowy – medytacje

Dzisiejsza rzeczywistość zmienia się dynamicznie. Mówimy o niej świat VUCA i BANI. Ta rzeczywistość zmienna, niepewna, złożona, dwuznaczna. Jest także krucha, niespokojna, nieliniowa, niezrozumiała. W takich warunkach zewnętrzych konieczne staje się zadbanie o siebie, swój dobrostan psychiczny. Drogą do tego może być codzienna kilkuminutowa medytacja. Można ją praktykować także w biurze.

Więcej na temat tego, jak dbać o zdrowie psychiczne, można przeczytać TUTAJ.

Autor: Magazyn Coaching Online, 2020, Axel Kühnle


Powiązane artykuły

Back to top button