Umysł jutra – twoje psychologiczne supermoce
Umysł jutra
Jakie nasze talenty i predyspozycje już niedługo staną się kluczowe w obszarze zawodowym? Jak się przystosować do wyzwań stawianych przez zmienne środowisko pracy? Jak najlepiej przygotować się na to, co przyniesie przyszłość? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w świetnej książce „Umysł jutra. 5 psychologicznych supermocy kluczowych w pracy – dziś i w niepewnej przyszłości”.
Chat GPT wywołał sensację, ogromne zainteresowanie, może wręcz fascynację, ale także obawy. Jest on jednak konsekwencją trwającego od dawna procesu, w którym automatyzacja, globalizacja i restrukturyzacja stanowią trzon dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Żyjemy w świecie, w którym pracodawca może zredukować stanowiska i zastąpić ludzi aplikacją albo algorytmem. Wykonają one zadania szybciej i z pewnością nieporównywalnie mniejszym kosztem. Spora część firm deklaruje, że zamierza wprowadzić nowe przełomowe technologie jak platformy i aplikacje cyfrowe. W ciągu najbliższych pięciu lat 42% zadań biznesowych zostanie zautomatyzowanych. Efektem tego będzie redukcja zatrudnienia. Tak deklaruje 25 % firm, które brały udział w badaniu Światowego Forum Ekonomicznego (szeroko pisaliśmy o tym tutaj). Ale my również możemy doskonalić się i rozwijać swoje umiejętności, zwiększając tym samym swoje szanse na rynku pracy.
Umysł jutra, a dobrostan psychiczny
Warto wiedzieć, co zrobić, by osiągać sukcesy zawodowe zarówno dziś, jak i w niepewnej przyszłości. Dzięki tej wiedzy i wdrożeniu jej w życie, staniemy się bardziej elastyczni, a jednocześnie odporni na zmiany. W efekcie zadbamy o swoją karierę i dobrostan psychiczny.
Badacz pojęcia rezyliencji, profesor Marty Seligman, oraz lek. med. Gabriella Kellerman, ekspertka w zakresie zdrowia psychicznego w miejscu pracy, przeprowadzili badania w różnych krajach. Wzięło w nich udział tysiące pracowników. Na podstawie otrzymanych wyników Seligman i Kellerman stworzyli model PRISM. Zawiera on pięć psychologicznych supermocy, które mają kluczowe znaczenie dla dobrostanu, poczucia spełnienia i pozytywnego rozwoju na rynku pracy XXI wieku. Są to:
1. Rezyliencja i zwinność poznawcza: fundamenty, dzięki którym możemy rosnąć w siłę w czasach ciągłych zmian.
2. Odnalezienie sensu i znaczenia: motywacja pchająca nas do przodu.
3. Szybkie nawiązywanie relacji międzyludzkich i porozumienia: więzi z innymi, które są niezbędne, byśmy mogli rozkwitnąć.
4. Prospekcja: metaumiejętność, dzięki której wyprzedzamy zmianę.
5. Kreatywność i innowacyjność: nasz wyjątkowy ludzki dar, który po latach zapomnienia powrócił do łask w miejscu pracy.
Umysł jutra to nastawienie i sposób myślenia
Powyższe umiejętności stanowią niezbędne komponenty umysłu jutra. Chodzi o sposób myślenia czy też nastawienia, które pozwalają nam przewidywać zmiany, odpowiednio planować działania, reagować na przeciwności i w pełni realizować swój potencjał.
Łącząc wyniki własnych nowatorskich badań z wiedzą zaczerpniętą z literatury, Kellerman i Seligman wyposażają nas w konkretne narzędzia pozwalające nie tylko przeżyć, ale i rozkwitnąć na rynku pracy w przyszłości. Ich Umysł jutra to swoista polisa gwarantująca bezpieczeństwo w świecie nieopanowanego postępu technologicznego. To szczepionka, która uodporni nas na niepewną przyszłość zawodową, a także pozwoli myślącym perspektywicznie liderom stworzyć miejsce pracy, w którym kultywuje się więzy międzyludzkie oraz szuka się sensu i znaczenia.
Umysł jutra – o autorach
lek. med. GABRIELLA ROSEN KELLERMAN pracuje jako dyrektor ds. produktu w BetterUp, firmie skupiającej się na wspieraniu dobrostanu pracowniczego poprzez coaching wirtualny, technologię sztucznej inteligencji oraz naukę behawioralną. Zdobyła wykształcenie w zakresie psychiatrii i badań z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego mózgu. Ukończyła z wyróżnieniem Mount Sinai School of Medicine, a na Uniwersytecie Harvarda oraz uzyskała tytuł licencjacki z pochwałą Summa cum laude. Jej prace były publikowane i prezentowane w „The Atlantic”, „Harvard Business Review”, „Forbes” i wielu innych.
prof. Martin Seligman to twórca psychologii pozytywnej, znany także ze swoich teorii wyuczonej bezradności i wyuczonego optymizmu. Wykłada na Uniwersytecie Pensylwanii, jest także dyrektorem Ośrodka Psychologii Pozytywnej oraz byłym prezesem Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Organizacja Academic Influence uznała go za najbardziej wpływowego psychologa na świecie. Jest autorem i współautorem niezliczonych publikacji naukowych i ponad trzydziestu książek, w tym Flourish oraz Prawdziwe szczęście.
Wydawnictwo: MT Biznes, Cena: 55,90 zł
Rezyliencja i zwinność poznawcza wydają się być fundamentem, na którym możemy rozwijać nasze siły w obliczu ciągłych zmian. Odnalezienie sensu i znaczenia w tym, co robimy, stanowi motywującą siłę, która napędza nas do osiągania coraz większych rezultatów. Szybkie nawiązywanie relacji międzyludzkich i umiejętność porozumiewania się są kluczowe dla naszego rozwoju i sukcesów zawodowych. Prognozowanie przyszłych zmian i odpowiednie do nich przygotowanie, czyli prospekcja, staje się nieodzowną umiejętnością. Kreatywność i innowacyjność również odgrywają istotną rolę w dzisiejszych miejscach pracy, gdzie poszukiwanie nowych rozwiązań i pomysłów jest coraz bardziej cenione.